Podczas wizyty u dentysty możemy spotkać się ze skierowaniem nas na zrobienie zdjęcia rtg zębów. Często nie jesteśmy świadomi, jak takie badanie wygląda oraz czego możemy się z niego dowiedzieć. Warto jest posiadać tę wiedzę, aby być świadomym przeciwwskazań oraz potencjalnych korzyści. Dowiedz się, czym jest pantomogram i w jakim celu się go używa.

Pantomogram – co to jest i na czym polega?

Mimo że nazwa kojarzy się z jakimś urządzeniem, to tak naprawdę pantomogram oznacza samo badanie, podczas którego prześwietlona zostaje szczęka pacjenta, ale nie tylko. Obraz przedstawi także żuchwę, zatoki, kości oraz stawy. Jeśli chodzi o wspomniane urządzenie, przy pomocy którego zdjęcie zostaje wykonane, to nazywa się ono pantomografem. Dzięki niemu możliwe jest wytworzenie promieniowania rentgenowskiego, które umożliwia prześwietlenie danego miejsca. Wygenerowany obraz nazywamy zdjęciem pantomograficznym lub panoramicznym.

Kiedy zalecany jest pantomogram?

Wykonanie zdjęcia panoramicznego jest przydatne w wielu różnych sytuacjach. Po pierwsze, dokonuje się go po to, aby ocenić ogólny stan uzębienia. Jest to przydatne w momencie, gdy pacjent przychodzi z bólem, którego nie można jednoznacznie zlokalizować. Zdjęcie panoramiczne zębów ujawni, w jakim stanie są wypełnienia oraz, czy nieukryta jest głębiej próchnica. Pozwoli to na podjęcie dalszych działań.

 

Ponadto pantomogram jest przydatnym badaniem w momencie, gdy planujemy usunięcie zębów mądrości, czyli ósemek. Te często przysparzają wiele problemów ich posiadaczom. Długo się wyrzynają lub po prostu zatrzymują się w pewnym momencie. Przy pomocy zdjęcia rtg jesteśmy w stanie dowiedzieć się, w jakim kierunku wychodzą zęby.

 

Oprócz tego, prześwietlenie szczęki przydatne jest podczas noszenia oraz przy planowanym założeniu protez, czy implantów. Istotne jest wtedy, aby odpowiednio wybrać miejsce, w którym założony będzie implant. Nie można również nie wspomnieć o zastosowaniu zdjęcia panoramicznego u pacjentów z wadami zgryzu. Będzie ono przydatne przed założeniem aparatu na zęby.

 

Warto również pamiętać, że badanie to może odkryć nieznane dotąd przypadłości lub choroby. Zdarza się, że lekarz dostrzega na zdjęciu zmiany, o których pacjent nie miał pojęcia. Są to np. torbiele, guzy, nowotwory. Mimo że nie jest to w żaden sposób miła wiadomość, to może mieć niebagatelne znaczenie dla życia i zdrowia pacjenta.

Jak przebiega badanie?

Przed samym badaniem należy ściągnąć wszystkie metalowe przedmioty. Po wejściu do pomieszczenia pacjent dostanie kamizelkę, która ochroni ciało przed promieniowaniem. Jest to procedura odpowiednia dla różnego rodzaju prześwietleń rentgenowskich, nie tylko tych dotyczących zębów. Przy pantomogramie natomiast, pacjent musi zagryźć uchwyt. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniej pozycji do zrobienia zdjęcia.

Jakie są przeciwwskazania?

Przede wszystkim, co dotyczy wszelkich badań z użyciem promieniowania rentgenowskiego, pantomogramowi nie mogą być poddane kobiety w ciąży. Promieniowanie może w negatywny sposób wpłynąć na rozwój płodu. Oczywiście występują sytuacje, gdy nie ma większego wyboru i ze względu na życie i zdrowie pacjentki, badanie takie musi być wykonane. Jeśli jednak chodzi o wszelkie kwestie, którymi można zająć się po porodzie, to wskazane jest ich odłożenie.