Kwas borowy jest związkiem chemicznym o wzorze H3BO3, występującym naturalnie w minerałach boranowych. Występuje on również pod nazwą kwas borowy lub boraks. Chociaż kwas borowy nie rozpuszcza się w wodzie, może być rozpuszczony w wielu rodzajach rozpuszczalników, jak również w innych roztworach. W medycynie kwas borowy był używany jako środek antyseptyczny i do leczenia stopy atlety. W połączeniu z alkoholem kwas borowy tworzy rozpuszczalnik znany jako boraks . Bor bierze udział w wielu reakcjach, które są częścią codziennego życia, takich jak powodowanie zsiadania się jogurtu i chronienie sera mozzarella przed zepsuciem.

Jest to wspaniałe, wielofunkcyjne zioło, które może być wykorzystywane na wiele sposobów. Ponieważ jest przeciwzapalny, antyseptyczny, ściągający i wysuszający, jest szczególnie przydatny w medycynie. Działa dobrze w wielu problemach domowych, takich jak odstraszacz karaluchów. Wystarczy posypać proszek na dotknięty obszar. Ponadto, ponieważ dezynfekuje, jak również usuwa plamy, a także zwalcza zapachy, które są zazwyczaj trudne do zarządzania dla każdej gospodyni domowej, sprzątanie staje się łatwiejsze.

Kwas borowy – działanie na skórę i przeciwwskazania

Kwas borowy jest silnym środkiem antyseptycznym, który może być stosowany bezpośrednio na rany i oparzenia, wspomagając proces gojenia. Nie mogą to być jednak duże lub sączące się rany. Jest on szczególnie przydatny w przypadku infekcji grzybiczych. Niestety, jeśli przedostanie się do głębszych warstw skóry, ma szkodliwe działanie. W związku z tym nie należy go stosować na delikatne błony śluzowe lub mocno uszkodzoną skórę. Ponadto, kwas jest surowo zabroniony u noworodków i młodzieży. Jego trujące działanie może mieć poważne następstwa, w tym uszkodzenie wątroby i nerek, wypadanie włosów i niewydolność krążenia.

Kwas borowy, a trądzik

Roztwór kwasu bornego jest często wykorzystywany w leczeniu trądziku ze względu na swoje właściwości antyseptyczne. Skutecznie zwalcza bakterie, które są główną przyczyną powstawania pryszczy. Należy jednak pamiętać, że stosowanie tego związku niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo, dlatego należy go stosować ostrożnie i wybiórczo, gdy stan skóry drastycznie się pogarsza.

Jak używać kwas borowy?

Kwas borowy jest sprzedawany w aptekach w postaci roztworu boraksu o stężeniu 1-3%. Roztwór można sporządzić samemu, ale potrzebne są pewne umiejętności, ponieważ stężenie nie powinno przekraczać 3%. Stosuje się go miejscowo na osoby z zatruciem kwasem borowym, zwykle trzy razy dziennie w łagodnych przypadkach i trzy razy dziennie w cięższych. Poważniejsze rejony, takie jak oczy, należy przemywać wacikiem nasączonym tym płynem.