Wiele młodych dziewczyn, które marzą o karierze modelki zadaje sobie to pytanie. Można bowiem zaczynać swoją karierę od wyszukiwania ciekawych castingów już do konkretnych zleceń i projektów, ale można też próbować swoich sił poprzez zgłoszenia do popularnych i znanych agencji zrzeszających i zatrudniających modeli. Tak naprawdę, zatrudnienie w agencji modelek nie jest obowiązkowe, jednakże z pewnością wiele ułatwia. Wśród znanych modelek znajdziemy wiele przykładów osób będących freelancerami, które nie są zatrudniane przez żadne agencje, ale i wiele światowej sławy modelek, które nie narzekają na brak zleceń, a nadal pracują w ramach agencji. Jak więc widać, zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie sprawdza się w praktyce.

Praca na własny rachunek- czy jest trudna?

Bez wątpienia tak, w szczególności dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę w modelingu. Samodzielna praca wymaga bowiem dużego zaangażowania oraz wiedzy- modelka sama musi inwestować w swoją promocję, sama musi kompletować zdjęcia do swojego portfolio, podczas zawierania umów z klientami powinna być dobrze rozeznana w stawkach, a dodatkowo powinna także mieć wiedzę prawną, szczególnie tę związaną z prawem autorskim. Wiele początkujących modelek nie jest więc odpowiednio do tego przygotowanych. Tak, jak w przypadku każdej innej dziedziny- nieznajomość wszystkich tych zagadnień działa na niekorzyść i może prowadzić do sytuacji, kiedy modelka zawrze kontrakt niekoniecznie dla siebie korzystny. W momencie, kiedy decydujemy się na pracę w ramach agencji, wszystkimi sprawami promocji oraz kwestiami formalnymi zajmuje się ktoś inny. Agencje zajmują się także aktywnym pozyskiwaniem zleceń dla swoich modeli. W zamian za swoją pracę pobierają procentową prowizję od każdego angażu. Wykonują więc część ciężkiej i żmudnej pracy, którą modelki pracujące na własny rachunek muszą wykonywać same.

Umowa pomiędzy agencją oraz modelką

Każda agencja fotomodelek taką umowę zawiera ze swoimi modelami oraz modelkami. Fakt ten jednak nie zwalnia nas jednak z dokładnego zapoznania się z taką umową. Wedle ustaleń, agencja zobowiązuje się do reprezentowania modelki zarówno w Polsce jak i za granicą. Najczęściej, po podpisaniu takiej umowy baza fotomodelek jest uzupełniana o portfolio nowo zatrudnionej osoby. Jeśli jednak taką umowę podpisujemy, zwróćmy uwagę chociażby na to, czy w jej ramach będziemy musieli informować agencję o każdym indywidualnym zleceniu, jakie realizujemy poza agencją- czasem taki zapis może znaleźć się w umowie. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że zwyczajowo w ramach umowy wyrażamy zgodę na to, aby agencja rozpowszechniała i dysponowała naszym wizerunkiem i to jest absolutnie koniecznie. Dzięki temu zapisowi agencja nie będzie musiała za każdym razem zwracać się do nas o zgodę, co jest wygodniejsze i bardziej praktyczne. Umowa powinna także regulować kwestie wynagrodzenia, ale też dawać zatrudnionej modelce możliwość odmowy przyjęcia zlecenia.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://selective-mgmt.pl/