Wiele sportów można trenować samodzielnie, a zwłaszcza jeśli są to ogólnodostępne sporty, jednak niekiedy obecność trenera może wiele zmienić. Zapytaliśmy o to Czytelników, którzy ćwiczą pod okiem trenerów, każdy z nich ma nieco inny powód, aby polecać ćwiczenia z trenerami, wszyscy są natomiast zgodni, że ćwiczenie pod okiem trenera może wiele zmienić.

 Anna (uprawia jogę): w zasadzie teoretycznie można jogę ćwiczyć samemu, w internecie jest wiele tutoriali i treningów gdzie teoretycznie przedstawiono jak należy ćwiczyć. Jednak z doświadczenia wiem, że często pomimo obejrzenia takiego filmiku nie wiadomo jak się zabrać do danej figury, a w przypadku jogi ma to ogromne znaczenie, bo nieprawidłowe ułożenie ciała może przynieść więcej szkody niż pożytku, a ponadto trener wie jakie są nasze możliwości i może tak dostosować ćwiczenie, że będziemy wstanie je wykonać.

 Julia (biega): przez pół mojego życia biegałem, w zasadzie od szkoły średniej nigdy nie przestałem uprawiać tego sportu, dlatego byłem bardzo zaskoczony kiedy lekarz powiedział, że mam problemy z kolanami. Zacząłem się zastanawiać co jest nie tak i tak trafiłem do klubu, gdzie trenerka wytłumaczyła mi jaką postawę ciała powinienem podczas biegania przyjmować, jak odpowiednio rozgrzewać się przed i po treningu oraz jak oddychać, nagle bieganie okazało się znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze, a na pochwałę za to zasługuje – Kinga Staszewska.

 Gerda (ćwiczy na siłowni): dla mnie trening personalny z trenerem to najważniejszy element całej mojej drogi do obecnego wyglądu. Zanim zaczęłam ćwiczyć z moim trenerem miałam wiele podejść do różnorodnych form aktywności fizycznej i diet, ale wszystko prędzej czy później zarzucałam, bo choć miałam początkowo motywację, to ona z czasem ze mnie ulatywała. Dla mnie trener personalny to przede wszystkim osoba, która motywuje mnie do tego, żebym co drugi dzień stawiała się na ćwiczenia i robi to na tyle skutecznie, że zwyczajnie jest mi wstyd nie zebrać się w sobie i nie pójść na trening.

 Krystyna (uprawia boks): w boksie trener jest w zasadzie nieocenionym i niezbędnym elementem. To on przygotowuje mi zestawy ćwiczeń, on poprawia mają sylwetkę i dobiera dla mnie przeciwników. Bez trenera boksowanie byłoby tylko uderzaniem w worek treningowy, a czasem może w twarz innego boksera. Trener uczy techniki i pomaga doskonalić się w tej dziedzinie, dlatego według mnie trening z trenerem to rzecz absolutnie konieczna i niezbędna, nawet jeśli ktoś tak jak ja trenuje boks amatorsko.